Android SDK Kurulumu ve İlk Android Uygulaması

Android SDK Kurulumu ve İlk Android Uygulaması

Bir önceki yazımızda Android Studioyu ve JDK paketlerini kurmayı öğrenmiştik. Sırada Android SDK (software development kit) yazılımlarımızı güncellemek ve ilk uygulamamızı yazmak var. Android SDK, yazdığımız programın çalışacağı versiyonun özelliklerini içerisinde barındırmaktadır. Google, en son Android işletim sisteminin  Marsmellow sürümünü yayınlamıştır. Her yeni sürümle beraber yeni güncellemeler, ek program özellikleri yerini almaktadır. Peki Android SDK nın önemi nedir? Neden en son sürümü kullanmıyoruz? Şöyle ki, sürümler yenilendikçe özellikler artıyor fakat kapsadığı modeller azalıyor. Örneğin, Bluetooth desteği çok uzun zamandır mevcutken, BLE (bluetooth low energy) daha kısa bir geçmişe sahip. Siz, BLE için kod yazarsanız bu daha yeni telefonlarda çalışacakken sadece Bluetooth uygulaması yazsanız bu şu an mevcut cihazların %95 inden fazlasını kapsayacaktır. Şimdi gelelim SDK yı güncellemeye ve ilk uygulamamızı yazmaya.

Android SDK Bilgisayardan Android Studio ikonuna tıklayıp programımızın açılmasını bekliyoruz. Açıldıktan sonra yeni proje oluştur (Create New Project) diyoruz. Şekil 1 deki gibi yeni bir pencere açılacaktır.  En üst satıra (application name) uygulamamızın adını giriyoruz. Sonra da varsa internet sitemizin adresini ekliyoruz (company domain). Daha sonra project location satırına projemizin dosyalarının kaydedileceği yeri gösteriyoruz ve en alttaki mavi renkli ileri (next) butonuna tıklıyoruz.

Şekil 1: Yeni Proje Oluştur
Şekil 1: Yeni Proje Oluştur

Yeni ekranda (şekil 2), programımızı hangi cihazlar üzerinde çalıştıracağımızı seçmemiz gerekmekte. Seçenekler arasında telefon/tablet, tv, otomobil, google glass ve giyilebilir ürünler (saat vs.) mevcuttur. Buradan telefon/tableti seçiyoruz. Ardından programımızın çalışacağı en küçük SDK ortamını seçeceğiz. Burası önemli bir nokta, çok eski bir api sürümü seçersek birçok özelliği kullanamayız. Çok yeni bir api sürümünü seçersek te birçok kullanıcı programımızı kullanamaz. Ben bu sebeple API 15 sürümünü seçtim. Böylece Android kullanıcılarının %97.3 ü biraz sonra yazacağımız programı kullanabilecekler. Bu ekranı da ileri seçeneği ile geçiyoruz.

Şekil 2: SDK ve Cihaz Seçimi
Şekil 2: SDK ve Cihaz Seçimi

Sırada yazacağımız programın görsel özellikleri var. Şekil 3 te programımıza boş bir sayfa ile mi yoksa Android in önceden hazırladığı birtakım amaca yönelik şablonlar ile mi çıkacağız bunu seçiyoruz. Bu program için empty activity (boş sayfa) seçeneğini seçip ilerliyoruz.

Şekil 3: Program Aktivite Türü Seçimi
Şekil 3: Program Aktivite Türü Seçimi

Son olarakta aktivite sayfamızın ve görüntümüzün isimlerini girerek bitir (finish) butonuna basıp ayarlarımızı geçiyoruz.

Şekil 4: Aktivite ve Görünüş İsimleri Girme
Şekil 4: Aktivite ve Görünüş İsimleri Girme

Yaptığımız ayarlar ve oluşturduğumuz proje ile artık programlama ortamına geçmeye hazırız. Şekil 5  te Android programının ilk ekranı görünmektedir. Şayet ki açılan sayfada no files are open uyarısı alıyorsanız Şekil 5 te de görebileceğiniz sol taraftaki dikey seçeneklerden Project i tıklayınız ve java klasörü altındaki girisSayfası.java ile res klasörü içindeki activity_giris_sayfasi.xml dosyalarını açınız. Artık herkes şekil 5 i görüyor.

Şekil 5: Android Programı Ide
Şekil 5: Android Programı Ide

İlk uygulamamızı yazmadan önce başlıkta da bahsettiğim SDK yüklemelerine bakalım. Şekil 6 da üst tarafta bulunan küçük ikonlardan Android SDK ikonuna tıklayalım ve yeni sayfanın açılmasını bekleyelim. Açılan sayfa bize sistemizde mevcut olan SDK lar ile yüklemeye müsait olan SDK ları gösterecektir. Şekilden gördüğünüz gibi bilgisayarımda Android 6.0 (API 23), Android 4.4.2 (API 19), Android 4.3.1 (API 18) ve Android 4.0.3 (API 15) bulunmaktadır. Biz programımızı en küçük API 15 sürümü için yazıyoruz. Şayet bu sürüm yüklü olmazsa hata alacağız demektir. Android 4.0.3 satırına gelip kutucuğu işaretleyelim ve download tuşu ile SDK yı indirelim. Bunun haricinde haricen birşey yapmamıza gerek yok. Android Studio SDK yı yükledikten sonra kurma işlemini otomatik olarak yapacaktır.

Şekil 6: Android SDK Ekranı
Şekil 6: Android SDK Ekranı

Anasayfaya geri döndük. Şekil 5 teki gibi telefonumuz karşımızda duruyor. Şayet durmuyorsa xml uzantılı aktivite dosyamıza çift tıklıyoruz. Yine telefon ekranımızı göremiyorsak o halde altta bulunan design butonunu tıklıyoruz. Telefon ekranımızın üst sol tarafında küçük bir satır halinde Hello World! yazısını görmeliyiz. Hello World aynı bir çocuğun dünyaya gelmesi gibi yazdığımız ilk programı temsil etmektedir. Biz de Şekil 7 deki gibi Hello World! yazısına çift tıklayalım ve yazıyı kendi dilimize (Merhaba Dünya!) çevirelim. İsteyen kendi ismini de ekleyebilir. Daha sonra Merhaba Dünya yazısını faremizle yakalayıp hem yatay hem de dikey ortaya getirelim ( center yazısı görünecektir). En son olarak sağ taraftaki seçenekler arasından textSize satırını bulup 30dp yazalım.

Şekil 7: Merhaba Dünya!
Şekil 7: Merhaba Dünya!

Bu yaptığımız işlemler ekran görüntüsü ayarlarıdır. İleri seviyede kullanıcılar alt tarafta bulunan text kutusundan tüm bu özellikleri kod olarakta girebilirler. Yazdığımız programın esas kod kısmı ise .java uzantılı dosyada bulunmaktadır. İlk uygulamamızda bu dosyayı hiç değiştirmiyoruz. Ve uygulamamız neredeyse tamam (şekil 8)!

Şekil 8: Android İlk Uygulama Ekranı
Şekil 8: Android İlk Uygulama Ekranı

Şimdi geldi uygulamamızı koşturmaya. Eğer elimizde Android telefonumuz varsa ve telefon sürücüleri bilgisayarımızda yüklüyse telefonumuzdan da geliştirici ayarlarını açtıysak hemen telefonu bağlayalım ve uygulamamızı yükleyelim. Şayet yukarıda saydıklarım mevcut değilse üzülmeyin. Şekil 9 dan da görüleceği üzere bilgisayarımızı sanal bir android telefonu gibi çalıştırıp yazdığımız programı çalıştırabiliriz. Ancak bu noktada bir takım sorunlar baş göstermektedir.

1. Bu ilk seferinde çok yavaş (aşırı yavaş) çalışan bir uygulamadır.

2. Yüksek miktarda RAM kullanır.

3.  Her programı emulatör ile çalıştıramayız. Yani AVDnin (android virtual device) çalıştıramayacağı programlar mevcuttur. Örneğin, bluetooth!. Bluetooth fiziksel donanım gerektirdiğinden emulatörümüz bu fiziksel özellikleri benzetemez (simule edemez)

Şekil 9: Android Virtual Device Açılımı
Şekil 9: Android Virtual Device Açılımı

Android sanal cihaz ekranı açıldıktan sonra programımızı koşturacağımız ortamı seçiyoruz.

Şekil 10: Android Programı Cihaz Seçimi
Şekil 10: Android Programı Cihaz Seçimi

Program kodlarını github adresinden indirebilirsiniz. Herşey doğru giderse telefonunuzda Şekil 8 deki gibi bir ekran göreceksiniz.

Böylece Android Studio ile ilk programımızı yazdık, derledik ve cihazımız üzerinde çalıştırdık. Artık telefon menümüzde bir android simgesi ile beraber yüklediğimiz programımızı istediğimiz zaman açabiliriz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir